| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 102 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 15 rds |
| Finish | Black |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 150 mm |
| Length | 207 mm |
| Safety | Firing pin block, Trigger bar safety, Trigger safety |
| Sight | Luminescent |
| Weight | 0.74 kg |
| Width | 34 mm |
| Code | CZ P-10C MEO |






