| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 5.2" |
| Caliber | |
| Finish | Black |
| Frame | Steel |
| Grips | Aluminum |
| Height | 225 mm |
| Length | 152mm |
| Sight | checkered rear sight, Fiber optic front sight |
| Safety features | Manual safety, Safety notch on the hammer |
| Weight with empty magazine[g] | 1350 |
| Magazine Capacity | 19 RDS 3 magazines |
| Width | 45 mm |






