| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 90 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 12 rds |
| Finish | Flat Dark Earth |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 116 mm |
| Length | 170mm |
| Sight | Luminescent, Tritium |
| Weight | 0.71 kg |
| Width | 32 mm |
| Safety features | Firing pin block, Trigger bar safety, Trigger safety |






