| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 122 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 15 rds |
| Finish | Black |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 135 mm |
| Length | 209mm |
| Sight | Luminescent |
| Width | 32 mm |
| Safety features | Striker block, Trigger fuse, Trigger pull fuse |






