| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 120 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 19 rds |
| Finish | Black |
| Frame | Steel |
| Grips | Duralumin |
| Height | 157 mm |
| Length | 217mm |
| Sight | Fiber optic front sight, Height Adjustable Visor |
| Weight | 1.33 kg |
| Width | 34 mm |
| Safety features | Manual safety, Safety notch on the hammer |






