| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 135 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 19 rds |
| Finish | Black |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 150 mm |
| Length | 230mm |
| Sight | Luminescent, Tritium |
| Weight | 880 g |
| Width | 37 mm |
| Safety features | Decocker, Firing pin block, Manual safety, Safety notch on the hammer |






