| Action | Semi-automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 102 mm |
| Caliber | |
| Capacity | 15 rds |
| Finish | FDE |
| Frame | Fiberglass-reinforced polymer |
| Height | 135 mm |
| Length | 187mm |
| Sight | Luminescent |
| Weight | 740 g |
| Width | 32 mm |
| Safety features | Firing pin block, Trigger bar safety, Trigger safety |






