In another innovation for the market, Taurus launches the T9 8” carbine, the brand’s first in the AR-9 platform produced 100% in Brazil. With an 8” barrel and a capacity of 32/33 rounds in 9mm caliber, the T9 has a modern design, inspired by the AR platform, and is made of 7075 hard anodized aluminum, which provides lightweight and strength. It also has a retractable polymer stock, standard Picatinny MIL-STD-1913 rail, MLOK hand guard (Modular Lock) and is totally ambidextrous. Ideal for tactical use in close quarter situations in urban and rural environments, it is a great option for police and military markets in Brazil and the world, in addition to being indicated for sport shooting.
Taurus T9 8″ Semi-Auto 9mm (Matte Black)
In another innovation for the market, Taurus launches the T9 8” carbine, the brand’s first in the AR-9 platform produced 100% in Brazil. With an 8” barrel and a capacity of 32/33 rounds in 9mm caliber, the T9 has a modern design, inspired by the AR platform, and is made of 7075 hard anodized aluminum, which provides lightweight and strength.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | Blowback System |
|---|---|
| Barrel Length | 8" |
| Caliber | |
| Capacity | 32, 33 |
| Frame | Hard Anodized Aluminum Alloy |
| Front Sight | Mechanical Foldable & Adjustable |
| Height | 180mm (w/o magazine) / 218mm (with magazine) |
| Length | 594mm (retracted) to 673mm (extended stock) |
| Weight | 2.71 kgs. |
| Width | 64mm |
| Safety selector | Semi-Auto, Safe |






