With its drop hammer forged, ordnance-grade alloy frame, the Taurus 92 is an innovative and reliable semiautomatic pistol that’s built to last. The 92 features a three-position, frame-mounted ambidextrous safety that is more secure than a slide-mounted safety—allowing for a classic “cocked and locked” mode as well as a functioning DA decocking lever. This Special Edition collector’s item includes special engraving with gold-plated trigger, hammer & slide stop; and wooden grips.
Taurus PT92 Special Edition 9mm Stainless with Gold Trim
With its drop hammer forged, ordnance-grade alloy frame, the Taurus 92 is an innovative and reliable semiautomatic pistol that’s built to last. The 92 features a three-position, frame-mounted ambidextrous safety that is more secure than a slide-mounted safety—allowing for a classic “cocked and locked” mode as well as a functioning DA decocking lever. This Special Edition collector’s item includes special engraving with gold-plated trigger, hammer & slide stop; and wooden grips.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | |
| Capacity | 17 |
| Construction | Stainless Steel Slide / Aluminum Frame |
| Finish | Stainless |
| Grips | Wood |
| Height | 5.50" |
| Length | 8.50" |
| Safety | Firing Pin Block, Hammer Decocker, Manual Safety |
| Weight | 34 oz. |
| Width | 1.60" |






