With its 8+1 capacity and 4.2″ barrel, the Taurus 1911 45 ACP Commander has a shorter profile than traditional full-size 1911s but maintains a full-size grip providing a positive grip purchase. Perfect for carry, self defense or home use, the Commander features a monochromatic black on black finish, Novak® drift adjustable front and rear sights, checkered black grips and extended beavertail that offers comfortable shooting with great control. The Commander is easily customized as it is built with industry standard components.
Taurus 1911 Commander .45 (Matte Black)
With its 8+1 capacity and 4.2″ barrel, the Taurus 1911T 45 ACP Commander has a shorter profile than traditional full-size 1911s but maintains a full-size grip providing a positive grip purchase. Perfect for carry, self defense or home use.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | SA |
|---|---|
| Barrel Length | 4.2" |
| Caliber | |
| Capacity | 8+1 |
| Finish | Matte Black |
| Frame | Full Size |
| Front Sight | Novak Drift-adjustable |
| Height | 5.8" |
| Length | 8.0" |
| Rear Sight | Novak Drift-adjustable |
| Weight | 38 oz |
| Width | 1.3" |






