The Taurus® TH series of hammer-fired pistols. Well-equipped, ultra-dependable and chambered in .45 ACP, the TH series is a modern reinvention of the classic hammer-fired SA/DA semi-auto platform. The TH series is built on a polymer frame that boasts finger grooves along the grip, generous stippling panels and interchangeable backstraps for a custom fit.
Taurus TH45 Black .45 ACP
The Taurus® TH series of hammer-fired pistols. Well-equipped, ultra-dependable and chambered in .45 ACP. the TH series is a modern reinvention of the classic hammer-fired SA/DA semi-auto platform.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Action | DA/SA |
|---|---|
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber | |
| Capacity | 13+1 |
| Finish | Black |
| Front Sight | Fixed |
| Grips | Polymer |
| Length | 7.80" |
| Rear Sight | Drift Adjustable |
| Safety | Firing Pin Block, Loaded Chamber Indicator, Manual Safety |
| Weight | 28.5 oz |






