The Taurus® TH series of hammer-fired pistols. Well-equipped, ultra-dependable and chambered in 9mm Luger, the TH series is a modern reinvention of the classic hammer-fired SA/DA semi-auto platform. Available in both full-size and compact models, the TH series is built on a polymer frame that boasts finger grooves along the grip, generous stippling panels and interchangeable backstraps (full-size only) for a custom fit.
Taurus TH9C 9mm (Black)
The Taurus® TH series of hammer-fired pistols. Well-equipped, ultra-dependable and chambered in 9mm Luger, the TH series is a modern reinvention of the classic hammer-fired SA/DA semi-auto platform.
* This item may be considered restricted, it will need licensing documents for evaluation, and it may not be available for delivery in certain areas. *
| Finish | Black |
|---|---|
| Grips | Polymer |
| Weight | 25 oz |
| Action | DA/SA |
| Safety | Firing Pin Block, Loaded Chamber Indicator, Manual Safety |
| Caliber | |
| Capacity | 13+1 / 17+1 |
| Barrel Length | 3.54" |
| Length | 6.85" |
| Sight | Front and Rear: Novak drift adjustable |






